България е втора след Хърватия сред страните в Европейския съюз по увеличение

...
България е втора след Хърватия сред страните в Европейския съюз по увеличение
Коментари Харесай

България е на второ място в ЕС по ръст на заплатите и пътувания със самолет

България е втора след Хърватия измежду страните в Европейския съюз по нарастване на почасовите разноски за труд за второто тримесечие на годината.

Почасовите разноски за труд през интервала април - юни 2024 година са се повишили с 5,2 на 100 в Европейския съюз, а единствено в страните от еврозоната - с 4,7 на 100, по отношение на същото тримесечие на миналата година. Това сочат най-новите данни на Евростат, оповестени през днешния ден на уеб страницата ѝ, представени от Българска телеграфна агенция.
Разходи за труд
Европейската статистическа организация разделя разноските за труд на две съществени съставни елементи. Едната съставлява трудовите хонорари, които служащите и чиновниците получават, а другата - така наречен " съпътстващи разноски ". Към тях са включени здравните, пенсионните и обществените осигуровки.

Ако бъдат прегледани всички страни от Евросъюза, през второто тримесечие на 2024 година трудовите хонорари са се повишили с 5,1 на 100 по отношение на същия интервал на 2023 година. При " съпътстващите разноски " е регистрирано годишно нарастване с 5,4 на 100.

България е на второ място след Хърватия (+17,6 на сто) измежду страните от Европейския съюз по нарастване на почасовите разноски за труд (+15,4 на сто) през интервала април-юни 2024 година спрямо второто тримесечие на 2023 година. На трето място е Румъния (+15 на сто), следвана от Унгария (+13,2 на сто) и Полша (+13 на сто).
Материални и обществени ограничения
Според други нови данни на Евростат през предходната година 6,8 % от популацията на Европейския съюз е било изправено пред тежки материални и обществени ограничения, като този дял нараства леко по отношение на 2022 година, когато бе 6,7 %.

Сред страните от Европейски Съюз равнищата на тежки материални и обществени ограничения са варирали в необятни граници през 2023 година. Най-голям дял на изправените пред сходни ограничения жители е регистриран в Румъния (19,8 процента), България (18 процента), Гърция (13,5 процента), Унгария (10,4 процента) и Испания (9 процента).

Най-нисък дял на изправените пред материални и обществени ограничения през 2023 година е отчела Словения (2 процента), следвана от Кипър (2,4 процента), Швеция, Люксембург и Естония (по 2,5 % за всяка).

В България хората, които са изпитвали материални и обществени ограничения, са намалели като дял от популацията през 2023 година (18 процента) спрямо 2022 година (18,7 процента). Този дял от популацията стабилно спада, като през последните девет години е намалял на половина - от 36,8 % през 2015 година до 18 % през 2023 година, сочи информация на Българска телеграфна агенция в база данните на Евростат.

През 2015 година страната ни е била с максимален дял на живеещите в тежки материални и обществени ограничения измежду страните от Европейски Съюз, като след нас са били Румъния (34 процента) и Унгария (24 процента).
На какво се возим
И в още една статистика България е на второ място в Европейски Съюз.

Въздушният превоз като дял от общия във връзка с пътнико-километрите е максимален в Хърватия (40,4 на сто), следвана от България (25,9 на сто) и Кипър (23,2 на сто). Данните са към 2022 година.

За целия Европейски Съюз пътуванията с кола са съставлявали 72,2 на 100 от общите пътнико-километри, което е спад с 8,1 на 100 по отношение на 2021 година, сочат числата на Евростат.

Пътуванията със аероплан съставляват 13,1 на 100 от общите пътнико-километри, или растеж от 6 на 100 по отношение на 2021 година.

Пътуванията с микробуси, рейсове и тролейбуси заемат 7,4 на 100, с влакове - 7 на 100, а с кораби - 0,3 на 100.

Транспортът с кола господства на всички места в Европейски Съюз, само че е най-голям в Литва (87,9 на сто), Финландия (78,6 на сто) и Нидерландия (77,9 на сто).
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР